3 хвилини

Довіряй, але перевіряй: прості способи перевірки контрагентів

Навіщо потрібна перевірка контрагентів

Недобросовісний постачальник явище поширене. Не всі керуються принципами чесної праці та виконують взяті на себе зобов'язання. Наслідки такої співпраці можуть бути самими різними: від затримки товару до втрати величезних сум і репутації. Тому без перевірки контрагентів не обійтися. Особливо якщо це:

Нещодавно зареєстровані компанії. На жаль (чи на щастя) новачки потрапляють під підозру першими, так як всі чули про одноденні фірми.

Перша угода. Візьміть за звичку перевіряти нових партнерів перш ніж підписати договір.

Співпраця за передплатою або з відстрочкою платежів. Аби захистити себе від ситуацій, коли товар пішов, а гроші так і не з'явилися.

Компанії-боржники. Навіть якщо ви вже співпрацюєте довгий час, компанія може збанкрутувати. Регулярна перевірка партнерів у цьому випадку крок на випередження.

Перевірка контрагентів не тільки вбереже ваш бюджет, але й дозволить уникнути неприємних ситуацій з податковою: в разі перерахувань з приводу сумнівних компаній під приціл потрапите й ви. Виходячи з логіки податкової служби компанія,  що співпрацює з шахраями, теж є такою, провертає схеми та не сплачує податки. Ось так. І не будуть нікого цікавити відмовки типу "Я не знав".

А найголовніше, майже завжди можна перевірити контрагентів безкоштовно. Можна або використовувати спеціально призначені для цього сервіси, або відкриту інформацію на сайті податкових служб. Нижче ми зібрали найпростіші способи перевірки постачальників.

Як перевірити контрагентів: способи та сервіси

Існує два способи перевірки контрагента на благонадійність: запросити у нього пакет документів або перевірити основну інформацію в певних сервісах самостійно. Розглянемо обидва варіанти та для достовірності радимо використовувати їх у комплексі.

1. Запросити пакет документів у контрагента

Як майбутній партнер, ви маєте право зробити офіційний запит на надання копій таких документів:

 • Схема роботи з попередніми партнерами
 • Свідоцтво про постанову на облік в податкову (ІПН)
 • Свідоцтво про присвоєння основного державного номеру (свідоцтво про Державну реєстрацію або ІП для індивідуального підприємця)
 • Рішення про призначення ОВО (одноосібного виконавчого органу в разі ТОВ)

Але порядок в документах може виявитися уявним. Крім запиту до самого контрагента слід перевірити всі дані самостійно. Ось, на що треба звернути увагу.

2. Перевірити контрагента самостійно

 • Вивчіть відгуки. Конструктивні коментарі інших партнерів один з найважливіших джерел інформації для вас. Часом з них можна винести більше корисного, ніж з офіційних документів.
 • Перевірте постачальника на наявність судових спорів на сайті Судової Влади України
 • Перевірте, чи не знаходиться постачальник на одній зі стадій банкрутства в Єдиному реєстрі підприємств 
 • Перевірте наявність ліцензії на здійснення економічної діяльності на сайті Державної Податкової Служби
 • Скористайтеся одним із сервісів перевірки, який збирає дані по компаніям автоматично в режимі реального часу. Деякі з них навіть інтегруються з crm-системами.Порада Прокачай: задокументуйте отриману після перевірки інформацію. Це вбереже вас в разі виникнення конфліктних ситуацій або судових розглядівПовірте, цього "набору" вже буде досить для того, аби виявити всі приховані загрози можливої співпраці. Для тих, хто вирішив підійти до питання з особливою скрупульозністю, залишимо ще кілька способів.

 • Перевірити ІН юр особи (адресу та дату реєстрації компанії, дані засновника).
 • Використовувати сайт ДПС, який допоможе зробити перевірку контрагента по ІПН.
 • Перевірка фірми за назвою у відкритих державних реєстрах також гарний варіант.Порада Прокачай: зробіть індивідуальний протокол перевірки контрагентів для своєї компанії. Це потрібно, аби регламентувати процес і систематизувати отриману інформацію

Як убезпечити себе в роботі з постачальниками

Сенс перевірки не в тому, аби підозрювати кожного потенційного партнера в несумлінності. Коли справа стосується бізнесу, потрібно бути завбачливим і продумати все на два кроки вперед, щоб в разі невдалого співробітництва мати на руках козирі. Тому:

 • По можливості знайомитися з керівником компанії особисто й обговорювати умови співпраці, перш ніж укласти договір.
 • Укладайте договір співпраці з повною або хоча б частковою передплатою.
 • Працюйте під заставу.

Аби подібний метод розрахунку не навів хаосу у фінансах, радимо використовувати інструмент, який автоматизує розрахунок з контрагентами. RemOnline допоможе вести взаєморозрахунки з постачальниками: ви завжди будете знати, хто, кому та скільки винен і зможете тримати всі заборгованості під контролем.balances-ua.webp (55 KB)Довіряйте собі та не співпрацюйте з тими, до кого душа не лежить. І підписуйтесь на оновлення блогу, це теж допомагає уникнути багатьох помилок.