7 неочевидних помилок при відкритті свого бізнесу
Помилки в бізнесі чекають кожного, хто вирішив йти нелегкою стежкою підприємництва. Головне аналізувати їх причини та отримувати безцінний досвід, який і є найголовнішим компонентом успішності. Частинку цього досвіду можна отримати з матеріалу нижче.
Отже, помилки починаючих підприємців:
1. Кредитні зобов'язання
Деякі коучі радять підприємцям-початківцям брати кредити на відкриття своєї справи, аби в разі чого мати можливість погасити банківський борг за рахунок власних заощаджень. Але питання в тому, скільки цих заощаджень є.
Якщо мова не про великі суми, то в разі невдачі віддати борг буде складним завданням. Новачкам з неперевіреною бізнес-моделлю брати кредити на бізнес протипоказано.
Для її відпрацювання краще використовувати власні заощадження. Поки ви точно не будете впевнені, що вкладена гривня принесе дві, кредит не виправданий. Краще на якийсь час відкласти відкриття бізнесу, накопичити та набратися досвіду, ніж потонути в боргах без впевненості, що зможеш їх віддати.
2. Відсутність фінансової грамотності
На питання "що обов'язково потрібно знати при відкритті бізнесу" відповідь одна — фінансовий облік.
Відкривати бізнес без елементарних знань фінансового управління — ризик, рівноцінний ходьбі по канату над прірвою. Підприємці, які думають, що бухгалтер вирішить усі фінансові питання, ризикують попрощатися з бізнесом в перший рік його роботи через касовий розрив.
Бухгалтер буде займатися документацією, яка відображає господарську діяльність компанії для держорганів. Розуміти реальний стан компанії допоможе управлінський облік, ведення якого неможливе без базової фінансової грамотності.
Дізнайтеся більше про фінансовий облік для керівників бізнесу
Звіт про рух грошових коштів, Баланс та P&L — основні звіти, складання яких краще освоїти до старту, щоб розуміти, що відбувається з компанією та куди це приведе.
Користувачі RemOnline, наприклад, можуть відстежувати статті руху грошових коштів і формувати звіт РГК за будь-який період в декілька кліків.
3. Передчасна реєстрація ПП
Ми не ставимо під сумнів факт, що важливо вести діяльність у відповідності з чинним законодавством, а отже офіційно зареєструвати підприємницьку діяльність. Ми ставимо під сумнів потребу оформлення приватного підприємництва на самому старті бізнесу.
Справа в тому, що згідно із законом індивідуальний підприємець зобов'язаний сплачувати внески до пенсійного фонду незалежно від того, чи є у нього дохід. Так може краще не поспішати з цим і протестувати бізнес-модель та оформити себе як самозайнятого?
Дізнайтеся більше про тонкощі співпраці з самозайнятими
4. Перфекціонізм
Ретельна підготовка до запуску — те, що потрібно для відкриття свого бізнесу. Але доведення процесів до ідеалу може зайняти місяці роботи та витрату грошей, які стануть в нагоді для старту. Тим більше є ризик, що в реальності ці процеси себе не виправдають.
Стартуйте з MVP — мінімально життєздатним продуктом. Це означає, що якщо хочете відкрити інтернет-магазин, не обов'язково винаймати склад, витрачати багато на дизайн упаковки та розробку платформи з великою кількістю функцій та можливостей. Протестуйте, чи потрібні людям ваші товари в принципі, а вже потім ідіть вглиб процесу. Пам'ятайте, що відкриття власного бізнесу не вимагає ідеальності.
5. Неправильний вибір системи оподаткування
Проблеми підприємців починаються тоді, коли справа доходить до податків. Існує кілька систем оподаткування та якщо при реєстрації ІП обрати неправильну схему сплати податку, можна втратити багато грошей. А якщо зовсім залишити цей вибір для податкової служби, можна потрапити під загальну систему оподаткування з декількома податками та складним бухобліком.
6. Орієнтація строго на бізнес план
Бізнес-статті для підприємців-початківців, спікери та коучі з усіх кутів твердять про те, як важливо скласти бізнес план перед запуском своєї справи. Бізнес-план для новачка — це як карта для мандрівника, яка допомагає дійти до потрібної точки за оптимальну кількість часу. Але орієнтуватися тільки на бізнес-план не можна.
Ви можете почати свою справу з певним баченням, але швидко зіткнутися з розчаруванням, якщо будете орієнтуватися тільки на нього. Не забувайте, це лише план, а реальність — вона інша, непередбачувана та мінлива. Тому також треба слухати ...
Ринок
Сучасний ринок швидко змінюється та диктує свої правила для бізнесу. Це відмінно показують події останніх років. Ви відкриваєте точку в торговому центрі, а люди, що опинилися вдома через локдаун, не можуть на неї потрапити. У важкий час вижив той, хто показав гнучкість: організував доставку, вийшов у соцмережі та на маркетплейси.
Клієнтів
Найкраще реальний стан справ допоможуть зрозуміти ваші клієнти — ті, для кого ви це все робите. Збирайте відгуки, розмовляйте, просіть залишити коментарі. Це допоможе вийти за межі свого бачення та створити продукт або послугу, дійсно цінну для людей.
За допомогою автоматичної відправки повідомлень у RemOnline ви можете збирати відгуки клієнтів, не витрачаючи на розсилку свого часу. А переглядати відгуки та рейтинг компанії можна у мобільному застосунку RemOnline Директор.
7. Не та ніша
З десятків ризиків при відкритті бізнесу є один, здатний повести на дно всю вашу справу. І це неправильний вибір ніші.
У нас немає відповіді на питання, як це зробити правильно. Ні у кого немає. Але є кілька порад, які допоможуть не облажатися в цьому питанні.
Орієнтуйтеся на свої навички
Навіть якщо у вас є пристойний бюджет для старту бізнесу в напрямку, в якому ви дилетант — справа не прокатить. Якщо вам здається, що потрібно вкластися у певний бізнес тільки тому, що він прибутковий, ви витратите багато часу та грошей на те, аби розібратися в азах. І заощадите їх, якщо почнете там, де ви вже щось знаєте та вмієте.
Визначте частку на ринку
Можна відкрити черговий магазин госптоварів за рогом і тішитися таким-сяким, але прибутком. Але в вашому районі це буде вже 5 такий магазин, а отже частка на ринку буде низькою. А можна мислити ширше та визначити напрям, ринок в якому ще не перенасичений, що буде важче, але у тривалій перспективі принесе великі результати і дохід.
Висновки
Помилки в бізнесі — частина досвіду кожного підприємця. Вони вчать краще найдорожчих бізнес-шкіл. Але багато помилок ви можете уникнути, якщо зі старту обрати правильну систему оподаткування та нішу, підтягнути фінансову грамотність, створити MVP і навчитися відступати від бізнес-плану, якщо того вимагають обставини.