3 хвилини

Як співпрацювати із самозайнятими: 5 дієвих порад

Порівняно нещодавно підприємці познайомились із новим типом підрядника — самозайнятими. У матеріалі ми розповіли про тонкощі такого співробітництва, адже компанії, які замість найму штатних співробітників обирають роботу із самозайнятими, обов'язково потрапляють під перевірку податкової.

Що таке самозайнятість

Після впровадження податку на професійну діяльність (ППД), його платниками встигли стати понад 100 000 осіб по всій країні. Така спрощена схема оподаткування для підприємців із невеликим оборотом і без найманих співробітників — досить зручний спосіб легально вести діяльність без зайвої бухгалтерської тяганини.

Що дає самозайнятість?

Статус самозайнятих можуть отримати фрілансери та самостійні підприємці, які хочуть змінити статус ПП. Самозайняті сплачують податок за пільговою ставкою: 4% при отриманні грошей від фізичних осіб та 6% від юридичних. При цьому податок стягується лише з тих сум, які надходять на професійний рахунок, а отже, якщо поточного місяця самозайнятий нічого не заробив, на відміну від ПП, податок він платити не зобов'язаний.

Цей статус не тільки дозволяє вести підприємницьку діяльність законно, а й знижує податкове навантаження як самих самозайнятих, так і для тих компаній, які із нею співпрацюють.

За кожного найманого співробітника (трудовий договір чи ДПГ) компанія сплачує податок ПДФО 13% та страхові внески. При співпраці із зареєстрованим самозайнятим цей податок сплачувати не потрібно: як ми вказували раніше, його частка (6%) лягає на плечі самозайнятого.

Види діяльності самозайнятих

Статус самозайнятого можуть отримати фрілансери, приватні майстри, різнороби чи ремісники — усі ті, хто бере оплату за власні послуги та при цьому не є штатним співробітником компанії чи підприємцем з власним штатом.

Тому часто самозайняті стають більшими підрядниками компаній, які віддають частину робочих завдань на аутсорс. І тут постають додаткові питання. Адже підприємства, які для економії наймають замість штатних співробітників самозайнятих громадян, підпадають під обов'язкову перевірку податкової. Давайте розглянемо тонкощі такого співробітництва, аби уникнути неприємностей.

Співпраця з самозайнятими: практичні поради

Багато підприємців уникають співробітництва із самозайнятими через незнання організаційних тонкощів. Ми розібрали всі моменти, які потрібно врахувати, щоб така співпраця стала вигідною для обох сторін і не вдарила по вашій кишені додатковими страховими внесками та прибутковим податком:
  1. Перевіряйте актуальний статус самозайнятого та його реєстрацію. Якщо такого не виявиться, а ви вже співпрацюєте (або співпрацювали до цього), під час перевірки ви повинні сплатити ПДФО та страхові внески. Також перевіряйте цю інформацію перед кожною досконалою оплатою самозайнятому на випадок, якщо він втратить право або змінить статус
  2. Закріпіть умови співробітництва у договорі. Передбачте там навіть такі моменти, як повідомлення у разі виходу зі статусу самозайнятого та обов'язкове надання чеків
  3. Не працюйте з колишніми співробітниками. Співпраця з особами, з якими ви працювали за трудовим договором протягом останніх 2-х років, розглядається як схема уникнення податку (крім випадків з ПП, у тонкощах роботи з якими вам допоможе розібратися юрист)
  4. Завжди вимагайте чек. Тільки на підставі чека за надані послуги/роботи ви можете враховувати вартість послуг у витратах підприємства навіть без договорів та актів.
  5. Обов'язково перевірте чи співпрацює самозайнятий лише з вами або надає послуги й іншим компаніям. Робота самозайнятого тільки з одним підприємством також може розглядатися податковою, як схема уникнення оподаткування.

Немає причин, через які підприємцям варто побоюватися співпраці із самозайнятими. До того ж цей "податковий експеримент" вже активно набирає обертів.

Підпишіться на оновлення блогу, аби не пропустити корисну та цінну інформацію. Для вас намагаємося :)