Хмарні технології в сучасних реаліях
За останнє десятиліття значимість хмарних технологій для IT-індустрії виросла в рази. Аналітична компанія Gartner шість років поспіль включала «хмари» в ТОП-10 технологічних трендів. Про перехід хмарних технологій з розряду новомодних тенденцій до категорії стандартних робочих інструментів свідчить той факт, що в 2016-му році вони були виключені зі згаданого списку. А як справи йдуть сьогодні?
Так як індустрія хмарних обчислень розміняла вже другий десяток, не варто дивуватися превеликий кількості всіляких сервісів: Google Docs і Gmail - для офісної роботи, Google Maps і Яндекс.Карти - для навігації, HipChat і Slack - для спілкування та спільної роботи, Asana - для управління проектами. Нові та вже існуючі бізнес-інструменти також переносять на приватні або публічні «хмари», і зустрічається це все частіше.
Корпоративні гіганти, на зразок Amazon і Oracle, стрімко розвивають свої хмарні платформи Amazon Web Services і Oracle Cloud. Згадані компанії пропонують найрізноманітніші сервіси, починаючи з рішень для зберігання даних і закінчуючи інструментами для розробки ПО. Хмарні платформи надають компаніям більш дешевий і значно більш надійний, в порівнянні з класичними коробковими рішеннями, сервіс.
В першу чергу, така ситуація обумовлена «розумним» розподілом ресурсів «хмари» між його користувачами. Якщо раніше навіть найменші компанії купували виділені сервера для зберігання даних і роботи з поштою, використовуючи можливості машин лише на 20%, то зараз ситуація кардинально змінилася: система віртуалізації дозволяє виділити кожного замовника стільки ресурсів, скільки йому необхідно. Ця ж технологія забезпечує високий рівень безпеки: резервна копія Вашого сервера, включаючи всі персональні дані, може бути збережена в будь-який момент.
Найбільш швидке зростання серед існуючих форм хмарних обчислень демонструє Software-as-a-Service, - програмне забезпечення як послуга. SaaS-модель передбачає оплату за використання готової IT-інфраструктури: замість того, щоб самостійно будувати всі необхідні сервіси, користувач отримує їх у провайдерів рішень у міру необхідності.
За оцінками дослідницької компанії IDC, до 2018-го року SaaS охопить третину світового ринку корпоративного ПО, а щорічний дохід компаній, що надають SaaS-послуги, складе близько 50,8 млрд доларів США. Для порівняння, за оцінкою цієї ж компанії, в 2013-му році аналогічний показник дорівнював 22,6 млрд доларів США.
Компанія Skyhigh, проаналізувавши дані більш ніж 30-ти мільйонів користувачів і більше 600-та великих компаній, призводить нам такі цифри, що стосуються використання SaaS:
- Середня компанія використовує 1427 різних хмарних сервісів;
- Середньостатистичний офісний співробітник в країнах Північної Америки та ЄС використовує 36 хмарних сервісів в своїй роботі;
- Середнє підприємство використовує 210 різних хмарних сервісів для забезпечення спільної роботи (Slack, Asana і т.д.);
- 18,1% файлів, завантажених в хмарні служби обміну файлами, містять конфіденційні дані.
Скажу також, що наведені дані не цілком точно відображають статистику країн СНД, але яскраво демонструють тенденції, які ми зможемо спостерігати в найближчому майбутньому. Значні переваги SaaS-моделі перед класичної, такі як: низька вартість, безпеку, надійність і зручність використання, - безсумнівно приведуть до стрімкого зростання кількості сервісів. Одним з очевидних наслідків таких змін є зміна вектора інформаційних атак, так як IT-інфраструктура стає все більш і більш захищеною. Сервера Google, Amazon і Oracle, наприклад, охороняються висококласними фахівцями, на відміну від середньостатистичного сервера, налаштованого приходять системним адміністратором. Також слід очікувати підвищення кількості атак в сфері так званої соціальної інженерії і, як результат, масового впровадження двофакторної аутентифікації, а також інших способів захисту.
Для малого бізнесу і стартапів статистика трохи інша. Дослідження, опубліковане хмарним провайдером BCSG в 2016-му році, говорить про те, що 64% з 600-а опитаних компаній коли-небудь використовували або використовують хмарне ПО. Найчастіше стартапам і невеликим компаніям необхідні три сервісу, добре зарекомендували себе в таких сферах, як робота з електронною поштою, створення сайтів і прийом платежів.
Перспективи, які відкриває нам використання хмарних технологій, величезні. По-перше, це - висока якість послуг, що надаються і сервісів, що дозволить компаніям працювати більш ефективно. Як наслідок, варто очікувати зміни ринку праці в IT та інших областях, адже фахівці, здатні підтримувати інфраструктуру середніх компаній, залишаться без роботи. З іншого боку, створення якісних сервісів вимагатиме все більшої кількості кваліфікованих програмістів.