Зберігання та захист бізнес-даних у хмарі

За прогнозами SAP СНД, ринок хмарних технологій виросте у 2 рази протягом найближчих 4 років. Отож, можна сміливо сказати, що цей напрям в IT індустрії є найбільш стрімким у своєму розвитку. Причому основні важелі його розвитку в Україні – власники малого та середнього бізнесу. Особливо активно хмарні сховища використовують в:

  • торгівлі;
  • логістиці;
  • медіа та ЗМІ;
  • сфері послуг для населення.

І все ж, деяких підприємців лякає перспектива зберігати бізнес-дані в хмарі. Це зрозуміло, тому що перед прийняттям рішення потрібно зважити ризики і зрозуміти особливості технології. Давайте розберемось разом, чому хмарні сховища стали популярними.

Чому хмарні сховища стають все більш популярними?

Основна причина – зростання обсягу інформації, яку генерують індивідуальні підприємці та компанії різного розміру. За прогнозами експертів європейської компанії DEAC, у 2020 року кожна людина буде створювати 1,7 МБ в секунду. Схоже на правду, з урахуванням того, що кількість фото, відео, схем, креслень та інфографіки постійно збільшується.

Для малих підприємств вирішальним фактором став обсяг необхідних ресурсів. Вони не можуть дозволити собі утримання великих офісів, власних серверів і штатів технічних фахівців. А хмарні рішення дають їм гнучкість і здатність до масштабування.

Додайте сюди зміну мислення – люди хочуть працювати з дому, виїжджати на об'єкти, контролювати ситуацію під час поїздок. А найголовніше – отримувати потрібну інформацію швидко і в зручній формі.

Локальні мережі та сервери вже не задовольняють ці потреби повною мірою, а паперові документи та архіви – тим паче. Тому дедалі більше підприємців прагнуть перенести інформацію до "хмари", щоб вона завжди була під рукою. А для приватних користувачів Google Drive це давно вже стало нормою. Залишилося тільки зрозуміти, що таке хмарні технології та в чому їхні переваги.

Чому хмарні сховища стають все більш популярними?

Що таке хмарне сховище?

Хмарне сховище – це модель зберігання даних, згідно з якою вони розподіляються по численним серверам, розташованим в різних місцях. Тому, використовуючи його, ви позбуваєтесь прив'язки до одного сервера або фізичних носіїв інформації. Навіть якщо в роботі одного з серверів з'являться збої, постачальник хмарного рішення перерозподілить навантаження на інші сервери та зробить резервну копію даних.

В чому користь "хмари" для бізнесу?

До недавнього часу багато компаній використовували офісні файлові сервери для зберігання та обміну даними. З їхньою допомогою можна об'єднати в локальні мережі комп'ютери співробітників, дати кожному приватний дисковий простір і відрегулювати доступи до загальних файлів, папок.

Звучить добре, але тут все ж таки є кілька незручностей. Вони пов'язані з:

  • доступами до файлів і папок;
  • місткістю сховища;
  • збереженням і безпекою даних.

Налагодження підключення віддаленого співробітника до локальної мережі по VPN потребує часу та зусиль. Не кажучи вже про точкові доступи до окремих файлів. Це уповільнює робочий процес і дратує, коли ви просто хочете дізнатися, як справи в компанії та подивитися відповідну статистику.

Коли ви використовуєте хмарний сервіс, то це питання знімається – ви просто заходите в додаток, використовуючи логін і пароль. А для того, щоб дати доступи іншим співробітникам, достатньо один раз налаштувати їхні права. Далі вони будуть автономними настільки, наскільки ви їм дозволили. А тепер давайте розглянемо плюси і мінуси зберігання інформації у "хмарі" з точки зору місткості та безпеки.

В чому користь "хмари" для бізнесу?

Місткість сховища

Дисковий простір і обсяг пам'яті локального сервера мають межі, які складно розширити. В той же час, хмарне сховище – це потенційно необмежений простір. Його місткість не залежить від фізичних факторів. Тому, з його допомогою вам буде набагато легше масштабуватися.

Збереження і безпека даних

Контакти та інша інформація про клієнтів, замовлення, угоди, виплачені суми, залишки боргів – це те, що не можна втратити. І те, що не хочеться показувати конкурентам або шахраям. Тому, коли ми замислюємося про міграцію до "хмари", то у нас з'являється багато питань до конфіденційності та безпеки. Адже по суті ми передаємо інформацію на віддалені сервери, які підконтрольні стороннім людям.

Але подивіться на це з іншого боку – факт того, що ваші співробітники мають фізичний доступ до сервера вже знижує безпеку. Ображений працівник може навмисно ініціювати витік інформації або несправність. А якщо ви орендуєте хостинг, то вже передаєте дані сторонньому підряднику, тільки в цьому випадку ви не застраховані від збоїв сервера та у вас немає додаткового захисту у вигляді додаткових серверів.

Збереження і безпека даних у хмарі

Локальні сервери, фізичні носії та хмарні сховища – що безпечніше?

Зберігання бази даних у "хмарі" безпечніше, ніж на локальних серверах, фізичних носіях і в пам'яті пристроїв. Тому, що зламати багатоступеневий захист дата-центру набагато складніше, ніж систему безпеки офісного файлового сервера.

Для передачі даних в дата-центр використовуються захищені канали, а для безпеки зберігання –  спеціальне шифрування. Крім того, співробітники дата-центрів регулярно роблять резервні копії, що не завжди можна сказати про співробітників компанії. Тому, в разі форс-мажору дані можна буде відновити.

А якщо ви загубите або у вас вкрадуть гаджет, то ви зможете поміняти паролі доступу з іншого пристрою. Рекомендуємо заздалегідь встановити двоетапну авторизацію для додаткового захисту. Тоді ніхто не зможе увійти в додаток та отримати доступ до даних без вашого дозволу.

Підбиваємо підсумки: плюси та мінуси зберігання інформації в "хмарі"

Як бачите, в такому рішенні більше плюсів, ніж мінусів. Залишається тільки не помилитися з вибором постачальника хмарного софта. Важливо, щоб він дійсно використовував захищені канали та не винаходив власні протоколи для передачі даних замість стандартних.

Тому, якщо у вас є сумніви – запитайте, які з'єднання, протоколи і типи шифрування використовує постачальник. Тоді перший досвід використання хмарних рішень буде позитивним. Більш докладно про те, як обрати хмарне сховище і надійного постачальника ми розповімо в настній статті Академії РемОнлайн. Підписуйтесь на оновлення, щоб не пропустити

comments powered by Disqus