5 хвилин

Робота з постачальниками: як знайти і організувати роботу з постачальниками товарів для вашого бізнесу

Щоб що-небудь продати або відремонтувати, потрібно спочатку купити товари, витратні матеріали та запчастини. Тому надійний постачальник з вигідними цінами та точними термінами поставок – це must have для будь-якого магазину і майстерні. Без нього ви не зможете сформувати асортимент, поставити чіткі фінансові плани й надати клієнтам очікуваний рівень сервісу. Тому сьогодні розповімо про те, як знайти хорошого постачальника та організувати з ним роботу. Це можна зробити без нервів, збитків і втрат для репутації ?

Як знайти та вибрати постачальника для вашого бізнесу

Для початку визначтеся з обсягом закупівель і тим, який саме постачальник вам потрібен. Усіх постачальників умовно ділять на 3 великі групи:

 • Виробники – самі випускають товари та запчастини, тому можуть надати дуже вигідні ціни. Зазвичай віддають перевагу поставкам великими партіями. Плюси співпраці з ними полягають у роботі без посередників і тому, що ви точно отримаєте оригінал, а не підробку.
 • Дистриб'ютори – закуповують продукцію у виробників або різних оптових компаній, щоб перепродати дрібнішими партіями. Це посередники і ціна, звичайно, буде вищою. Натомість у них можна замовити стільки одиниць, скільки вам потрібно (наприклад, 2-3 позиції для оцінки попиту). Крім того, зручно те, що у дистриб'ютора можна купити товари різних виробників і не звертатися до кожного з них окремо. Вони лояльні до невеликих компаній, а також часто готові давати гнучкі умови оплати та співпрацювати за принципом дропшиппінгу.
 • Імпортери – працюють так само, як внутрішні оптовики, тільки із закордонними товарами. У них досить складна ієрархія, тому вони навряд чи зможуть швидко реагувати на ваші запити (дозамовлення та будь-які інші зміни).

Ще є ремісники, які продають ексклюзивні товари. Робота з ними актуальна, наприклад, у разі ательє (незвичайні аксесуари до різних костюмів). З ремісниками все індивідуально: від вартості і до розміру партій. Відразу скажемо, що не варто вибирати партнерів тільки за цими двома критеріями. Є інші моменти, на які теж потрібно звернути увагу:

 1. Асортимент. Дізнайтеся, з якими товарними групами та брендами працює постачальник. Чи є у нього якісь унікальні моделі, які зацікавлять ваших клієнтів. Чи зможе він забезпечити поставку всіх потрібних вам позицій. Оцініть, які ваші запити та в якому обсязі може виконати та чи інша компанія.
 2. Цінова політика і порядок оплати. Уточніть, як, коли та скільки вам потрібно буде платити за поставки. Це може бути, наприклад, повна чи часткова передплата, розрахунок при отриманні або з відстрочкою платежу. Крім того, вам можуть запропонувати знижки та опцію заморожування цін, щоб вони не змінювалися з кожною партією.
 3. Актуальність інформації. Дані про наявність та вартість товарів на сайті постачальника і по факту не мають відрізнятися. Неприємно буде пообіцяти клієнту позиції, яких немає або отримати рахунок на несподівану суму.
 4. Логістика. Навряд чи вам потрібен партнер зі складом за тридев'ять земель, який буде везти ваші замовлення місяцями. За можливості вибирайте компанії, що розташовані не дуже далеко від вашої майстерні або магазину. Переконатися в налагодженості логістики та пунктуальності постачальника можна за допомогою пробного замовлення або відгуків його клієнтів.
 5. Стан складу. Бажано дізнатися, в яких умовах постачальник зберігає товари. Особливо техніку та якісь крихкі речі. Краще зробити це відразу, ніж потім розбиратися з брудними коробками, намоклою електронікою та зіпсованими запчастинами.
 6. Сервіс і післяпродажне обслуговування. До цього пункту належать швидкість обробки замовлень, відповідність партій за якістю і кількістю, компетентність співробітників, попередження про затримки поставок та можливість резервування необхідних позицій. А також умови гарантії, заміни браку, розгляду претензій та відшкодувань за рекламаціями. Ще зверніть увагу на глибину стоку популярних товарів (якщо їх залишки невеликі, це може створити проблеми).
 7. Документи. Ліцензії, сертифікати, гігієнічні висновки і т.д. Ви маєте переконатися в легальності, безпечності та якості товарів.
 8. Імідж. Як давно цей постачальник працює, яке місце на ринку займає, чи можна його назвати лідером своєї товарній категорії і т.д. Досвідчені гравці надійніші і в них краще налагоджені бізнес-процеси.

Пошук партнерів, які відповідають перерахованим критеріям потребує часу. Доведеться вивчити та перевірити багато інформації. Якщо говорити про те, де саме шукати, то це можуть бути наступні варіанти:

 • агрегатори та онлайн-каталоги;
 • конференції, ярмарки та тематичні виставки;
 • дошки оголошень;
 • соціальні мережі;
 • журнали і газети;
 • упаковки товарів та гарантійні талони;
 • рекомендації знайомих і запити в пошуковиках.

Після того як ви знайдете декілька підхожих контрагентів, поставте їм всі питання, що вас цікавлять та спробуйте замовити тестові партії, аби зрозуміти, чи влаштовує вас якість продукції та обслуговування. Потім домовтеся щодо умов співпраці.

Відтепер облік взаєморозрахунків з постачальниками зручно вести в RemOnline.

Реєструйтеся в RemOnline і тестуйте 7 днів безкоштовно.

Організація роботи з постачальниками товарів

Організація роботи з постачальниками товарів

Насамперед визначтеся зі схемою співпраці. Існує три основних способи. Виберіть той, який підходить вам найкраще:

Використання тільки власного складу – ви заздалегідь робите замовлення та зберігайте все на своєму складі. Такий варіант зручний у разі невеликих товарів, для яких не потрібно багато місця. Ця схема дозволить вам контролювати свої залишки, демонструвати покупцям обрані позиції та підвищити швидкість доставки. Проте для її реалізації доведеться витратити більше грошей на закупівлі, організувати місце зберігання і врахувати додаткові ризики (можна отримати залежані товари через неправильне прогнозування попиту чи якісь форс-мажори).

Попереднє замовлення та дропшиппінг – у вас замовляють товари, ви купуєте їх, а потім оформляєте самовивози і доставки. Або постачальник сам відправляє всі отримані замовлення вашим покупцям (це і є дропшиппінг). Вигідно те, що вам не потрібно утримувати склад та витрачатися на великі партії. Але варто врахувати, що інформація про залишки постачальника не завжди буває достовірною і зростає ризик помилок, на які ви не можете вплинути. Якщо хочете використовувати цей спосіб, обов'язково переконайтеся в надійності майбутніх партнерів.

Комбінована схема – популярні товари закуповуйте партіями, а з рештою працюйте за попереднім замовленням. Та для цього необхідно розуміти, які позиції точно будуть добре продаватися.

Потім варто задуматися над тим, як саме буде організована ваша робота з постачальниками. Ось правила, які допоможуть зробити співпрацю успішною:

 • Виконуйте взяті на себе зобов'язання (особливо щодо розміру і термінів оплат).
 • Уважно формуйте замовлення: що, коли та в якій кількості ви хочете отримати. Нікому не подобаються постійні коригування.
 • Співпрацюйте з декількома постачальниками – у вас має бути запасний план на випадок, якщо ключовий партнер підведе вас з термінами чи об'ємом партії.
 • Перевіряйте документи та товари під час оприбуткування, щоб відразу оформити повернення бракованих позицій.
 • Дані про контрагентів, складські та фінансові операції мають бути зафіксовані в CRM-системі (реквізити, прибуткові накладні, рахунки-фактури, чеки, повернення тощо). Зручно вести облік роботи з постачальниками можна в RemOnline.
 • Обов'язково укладіть договір з чітко прописаними умовами.

Останній пункт – найважливіший. Без договору дуже складно довести, що постачальник порушив умови співпраці (і що вони взагалі були такими, як ви кажете).

Договір поставки: основні умови та помилки

Договір поставки: основні умови та помилки

Договір поставки – це угода, в якій зафіксовано домовленості покупця і постачальника. Наприклад, те, що постачальник мусить відвантажувати певну кількість товарів, а ви – приймати їх та платити за це вказану суму. У договору немає якоїсь встановленої форми і його можна укласти на своїх умовах, керуючись загальними нормами ЦК. Але ці пункти обов'язково мають в ньому бути:

 1. Предмет угоди – асортимент, кількість, комплектність та інші характеристики товарів.
 2. Упаковка і тара – в якому вигляді вам мусять їх відвантажувати та чи потрібно повертати тару постачальнику.
 3. Умови приймання та відповідального зберігання – порядок прийняття та огляду товарів. Зберігання позицій, які ви з якихось причин хочете повернути до моменту, коли їх забере постачальник.
 4. Ціна та порядок розрахунків – вартість, форма і документ-підстава оплати, графік платежів і т.д.
 5. Гарантійні зобов'язання – терміни та алгоритми встановлення недоліків, умови заміни товарів і комплектуючих неналежної якості і т.д.
 6. Відмова від виконання угоди – в яких випадках сторони мають право порушити умови договору. Наприклад, постачальник може не відвантажувати партію, якщо йому не заплатили. А ви не зобов'язані приймати бракований товар. Крім того, в цьому пункті прописуються різні форс-мажори та обставини непереборної сили.
 7. Відповідальність учасників – санкції за неправомірне порушення домовленостей.
 8. Термін дії угоди та реквізити сторін.

Договір має регулювати взаємовідносини та порядок роботи з постачальниками. Розпливчасті формулювання та похибки в оформленні можуть стати лазівкою для порушень і визнання угоди недійсною. Ось найпоширеніші помилки, які можуть все зіпсувати:

 • надмірна довіра до партнера та підхід до договору, як до порожньої формальності;
 • нечітке визначення цін, термінів поставки, вимог до якості та інших істотних деталей;
 • відсутність специфікації товару;
 • неправильні реквізити контрагента;
 • укладання договору з неуповноваженою особою;
 • відсутність одного або кількох пунктів з попереднього переліку;
 • немає печаток чи підписів сторін;
 • виправлення та викреслення.

Перед складанням договору найкраще проконсультуватися з юристом. Якщо ви знайшли помилку в уже оформленому документі, можна скласти додаткову угоду або перепідписати договір. Це дозволить вам уникнути непотрібних ризиків.

У нас в планах ще багато корисних матеріалів. Тому підпишіться на наші оновлення, якщо вам сподобалася ця стаття ;)

comments powered by Disqus