9 хвилин

Емоційне вигорання на роботі: як вчасно розпізнати та запобігти

Співробітники стали проявляти себе гірше? Працюють менше та не так ефективно виконують завдання? Якщо ви, як керівник, помічаєте загальне падіння продуктивності серед персоналу, можливо ви зіткнулися з явищем, через яке компанії втрачають кращих співробітників.

Знайомтеся: професійне вигорання. Це явище не нове та дуже поширене серед офісних працівників, представників сфери послуг, "допомагаючих" професій, тих, чия діяльність пов'язана зі стресом і важкою фізичною/розумовою працею. 

Є дослідження, яке показує, що з 8000 найманих працівників 20% відчувають всі симптоми перевтоми та стресу, які стимулюють низьку працездатність, неприємну атмосферу в колективі та плинність кадрів. Вам, як керівнику, ця інформація може надати інформацію для роздумів про умови праці своїх підлеглих. 

Тому давайте розберемося в процесі емоційного вигорання на робочому місці докладніше.

Причини професійного вигорання

Емоційне виснаження — це психологічний процес, який виникає через тривалий стрес або надмірне перенапруження нервової системи. 

Справа в тому, що нервова система людини має ліміт відтворення психологічних процесів — обробки інформації, уваги, комунікації. Коли цей ліміт перевищено одноразово, вона може відновитися після відпочинку. Якщо ж ліміт перевищується систематично, нервова система може не впоратися, перенапружитися та виснажитися. Цей процес супроводжує емоційне вигорання. 

Через те, що перенапруження відбувається на робочому місці, воно отримало назву "професійне", та часто виникає за таких обставин: 

Тиск керівництва та токсичне середовище

Упередженість, погане ставлення, несправедлива політика, плітки та конкуренція в колективі погіршують атмосферу всередині компанії та прямо ведуть до виснаження працівників.

Відсутність певної ролі

Співробітники повинні розуміти посадові обов’язки прямо й ясно. Без належного керівництва, рамок та інструкцій робочий процес складно вибудувати, і тоді може виникнути замішання. Це знижує швидкість роботи та провокує незадоволення, яке може призвести до вигорання.

Стислі терміни та високе навантаження

Навіть якщо ви дієте в благих цілях і хочете підвищити продуктивність компанії, не перегинайте: високе навантаження та тиск дедлайнів загрожує високим рівнем стресу, що негативно позначається на нервовій системі співробітника та є спусковим механізмом для початку емоційного спустошення.

Ненормований робочий графік

Коли немає чітких робочих годин, одні співробітники працюють забагато, а інші не знають, чим себе зайняти, вигорання буде неминучим. Рівномірний розподіл навантаження та здоровий графік з урахуванням потреб допомагає уникнути вигорання.

У RemOnline є функція Планувальника, яка допомагає регулювати навантаження співробітників, вести запис клієнтів на дні та тижні наперед з урахуванням вільного часу кожного співробітника.beauty-scheduler-ua.webp (116 KB)


Планувальник виглядає, як календар, що спрощує планування записів


Резюмуючи, можна виділити кілька пунктів, вивчивши які ви можете сміливо відповісти, чи схильні співробітники вашої компанії до перегорання на роботі:

1. Постійні переробки, додаткові зміни, відсутність відпусток і вихідних.

2. Наявність занадто великої кількості вільного часу, відсутність завантаження та завдань.

3. Тиск з боку начальства, часта зміна керівництва.

4. Конкуренція, жорсткі рамки та дедлайни.

5. Відсутність професійного розвитку, KPI та системи мотивації.  

6. Негативна атмосфера в колективі, перманентний стрес.


Якщо більше ніж три пункти викликають позитивну відповідь, радимо задуматися над поточним станом та почати робити кроки в бік виправлення ситуації. Вже сьогодні ви можете оцінити стан своїх співробітників за симптоматикою психологічного виснаження.

Емоційне вигорання у професійній діяльності: симптоми

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) визнала вигорання хворобою та включила професійний синдром емоційного вигорання до Міжнародної класифікації. Як і будь-яка інша хвороба, вигорання має свої ознаки:

 • Втрата інтересу до виконуваних завдань.
 • Хронічна пригніченість та апатія.
 • Роздратування, цинізм і спалахи гніву.
 • Зниження фізичної активності.
 • Низька концентрація та висока стомлюваність.
 • Падіння мотивації.

Вигорання відрізняється від звичайної втоми тим, що це затяжний період, який не проходить після сну та відпустки, не з'являється з нізвідки. Це тривала "недуга", вплив якої можна розділити на три фази. Перед тим, як боротися з вигоранням, радимо вивчити їх краще, аби вміти зреагувати вчасно.

3 стадії емоційного вигорання

Те, як допомогти людині з емоційним вигоранням, залежить від стадії, в якій вона знаходиться.

 

Перша стадія вигорання
На першій стадії людині здається, що сил вистачить на все. Часто він не помічає або навмисно ігнорує сигнали тіла про те, що потрібно відпочити та переключитися. Може здатися, що енергії стало більше. Але зазвичай за різким підйомом іде різкий спад і тоді починається друга фаза.

Друга стадія вигорання
Коли сигнали організму про відпочинок ігноруються, на виконання рядових завдань він витрачає приховані резерви. А коли вже вони підходять до кінця, тіло дає знати про свої потреби так, щоб його точно помітили: занепадом сил, хворобами й емоційною нестабільністю. На тлі цього настає остання фаза.

Третя стадія вигорання
Вигорілій людині важко змусити себе виконувати навіть найпростіші зобов'язання, знаходити цікавість у звичних речах. Настає період апатії, особистої незадоволеності та стагнації.

 

Дуже часто на третій стадії доходить до звільнення в надії, що зміна роду діяльності допоможе або "що на іншій роботі все буде по-іншому". Це допоможе в разі, якщо професійне вигорання сталося через зовнішні чинники. Але є ще й внутрішня схильність. Якщо людина схильна брати на себе більше, ніж може винести її організм, професійне вигорання може переслідувати його незалежно від посади, професії та роду діяльності.

Так що ж робити?

Як впоратися з емоційним вигоранням

Способи, як не вигоріти на роботі, існують. Досить створити сприятливі умови для психіки, давати розрядку накопиченій втомі та переживанням.

Якщо ви помічаєте симптоми емоційного вигорання у себе:

 • Налагодьте графік, приберіть переробки, висипайтеся.
 • Поговоріть з керівником про те, що відчуваєте та як на це впливає робоче навантаження.
 • Постарайтеся знайти крім роботи те, що вас радує та наповнює. Робіть це частіше!

 

Якщо ви помічаєте симптоми емоційного вигорання у працівників:

 • Перегляньте робоче навантаження, системи мотивації та KPI.
 • Зверніть увагу на ставлення до співробітників, ваш спосіб спілкування з ними й атмосферу в колективі.
 • Перегляньте посадові обов'язки та розширте/звузьте спектр виконуваних завдань. 


У будь-якому випадку краще не шукати способи, як впоратися з вигоранням, а працювати над його запобіганням.

Профілактика професійного вигорання співробітників


cheerful-employees.webp (67 KB)

Профілактика вигорання співробітників може заощадити вам час і гроші, адже за даними статистики "вигоріла" людина швидше за все звільниться протягом 3-х місяців, якщо ситуація не змінюється. Ви, як керівник, можете вплинути на це, використовуючи прості інструменти: 

Відкрита комунікація

Багато керівників і власників малого бізнесу мають досить прагматичний підхід до роботи та колективу. Але важливою частиною налагодженого робочого процесу є міжособистісні відносини між ним і співробітниками. Мало просто контролювати та давати доручення, важливо створити довірчу атмосферу в колективі.

Побудувати відкриту комунікацію в команді допоможе:

 • Зустрічі з кожним співробітником 1:1.
 • Колективне обговорення цілей компанії.
 • Зустрічі в неформальній обстановці.

Співробітники повинні відчувати, що можуть висловити своє невдоволення та поділитися переживаннями, а вам це допоможе вчасно помітити виникаюче емоційне спустошення.

Менше стресу 

Постійний стрес — одна з основних причин вигорання. Але ви можете знизити рівень стресу на робочому місці, якщо:

 • Будете давати співробітникам більш точні цілі та завдання щодо їх роботи.
 • Додасте кілька перерв на свіжому повітрі.
 • Дозволите слухати музику при виконанні завдань.
 • Будете стимулювати навчання та підвищення професійних навичок.
 • Скасуєте понаднормову роботу.

Це всього лише кілька прикладів, але ви можете знайти й інші способи зменшення стресу в своїй компанії.

Батіг та пряник

Так як вигорання може провокувати як велике навантаження, так і брак завдань, пам'ятайте про баланс.

 • Вийдіть з позиції м'якого добряка, який заохочує свободу та вираження, та додайте трохи правил, аби стимулювати співробітників на продуктивну роботу.
 • Вийдіть з позиції тирана, який тільки критикує та вчить, і давайте співробітникам похвалу, підтримку та розуміння.

Тільки баланс "батога та пряника" допоможе тримати команду в тонусі та запобігти вигоранню.  

Висновки

Вигорання в бізнесі — серйозна проблема, з якою стикаються роботодавці по всьому світу. Краще (та дешевше для компанії) не вирішувати наслідки емоційного виснаження співробітників, знаходячи нових кандидатів на ті ж позиції, а запобігти йому: створювати позитивну атмосферу в команді, бути відкритим до комунікації, знаходити баланс між строгістю та заохоченням, зменшити рівень стресу на робочому місці.

comments powered by Disqus