Укр
 1. Головна
 2. Блог
 3. Академія РемОнлайн

Нові закони про РРО, кешбек та електронні чеки: що змінилося та чого чекати підприємцям

Нові закони про РРО, кешбек та електронні чеки: що змінилося та чого чекати підприємцям

Після підписання законопроектів  №1053-1 та 1073, які регулюють використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та мають забезпечити детінізацію розрахунків у сфері торгівлі та послуг, виникло багато питань та дискусій. Треба дізнатися, чи потрібен вам касовий апарат, у які строки його необхідно підключити, для кого стане обов'язковим здійснення безготівкових розрахунків та що таке кешбек для покупців.

Багато нової інформації, термінів та нюансів. Тому давайте спробуємо розібратися у цьому разом, щоб ви могли заздалегідь підготуватися до роботи з РРО та інших змін, передбачених законодавством, і уникнути штрафів.

Що змінилося після прийняття законів про касові апарати

Закони №128-ІХ та 129-ІХ (при прийнятті – законопроекти № 1053-1 та 1073) вже підписано президентом та опубліковано в "Голосі України" від 19 жовтня. Частина положень увійшла в силу відразу після публікації, а інші набудуть чинності у 2020 та 2021 роках. Нововведення стосуються використання касових апаратів, запровадження програмних РРО та видачі електронних чеків. Ось перелік найважливіших змін:

1. Крім звичайних касових апаратів з'явиться програмний РРО, який можна встановити на планшет, ноутбук або смартфон. Його треба буде зареєструвати на сайті ДПС та запрограмувати (ввести номенклатури робіт, товарів та послуг для продажу). При цьому розрахункові документі будуть фіскалізуватися на сервері податкової служби.

Гарна новина в тому, що програма буде безкоштовною і ви зможете обрати, який вид РРО використовувати. Наразі податківці проводять тестування, щоб навесні 2020 року представити користувачам оптимальні варіанти. Вже зараз на сайті ДПС доступна для завантаження одна з таких програм та інструкція до неї.

2. Покупці зможуть отримувати електронні чеки. Схема продажу матиме наступний вигляд:

 • покупець вибирає товар;
 • продавець/касир сканує його QR або штрих-код та натискає кнопку фіскалізувати;
 • розрахунковий документ з потрібними позиціями формується та надходить на сервер ДПС;
 • чеку надається фіскальний номер і він надсилається на гаджет продавця;
 • РРО відображає чек з QR-кодом;
 • покупець може просканувати його та зберегти у смартфоні, або сфотографувати чи отримати номер е-чека на електронну пошту або в месенджер.

Як бачите, все досить зручно. Головне, підключити швидкісний інтернет.

3. Крім реєстрації касових апаратів та чеків, сервер контролюючого органу буде здійснювати:

 • прийом електронних звітів та звітних чеків;
 • обробку та збереження інформації щодо розрахункових документів з подальшим наданням доступу до неї;
 • інтеграцію з програмним РРО.

Слід зазначити, що прийняті закони не запроваджують жодної нової звітності щодо застосування касових апаратів.

4. Покупець матиме можливість перевірити правильність свого чека на сайті ДПС та отримати кешбек у разі виявлення порушень. Для цього потрібно передати скаргу у податкову службу. Якщо інформація про порушення підтвердиться і вартість покупки перевищує 850 грн, підприємця чекає штраф, частину якого отримає споживач (це і є кешбек). Такий механізм почне діяти з 1 жовтня 2020 року.

5. Бізнес зобов'язали вести облік товарів та надавати документи щодо нього під час перевірок. Це не стосується ФОПів-єдинників, що не є платниками ПДВ (крім тих, які продають технічно складні побутові товари, ліки, медичні вироби та товари з дорогоцінних металів та каміння). Якщо ви ще не ведете складський облік, то дізнайтеся, як це можна робити в РемОнлайн.

6. Інтернет-магазини із дистанційною формою оплати мають підключити РРО та зареєструвати його за своєю адресою, або на машину, якою здійснюється доставка (у разі наявності власної кур'єрської служби).

7. Підприємці мусять забезпечити покупцям можливість розраховуватися електронними платіжними засобами з використанням мінімум трьох платіжних систем. Завантажити повний текст цієї постанови можна на сайті Мінекономрозвитку.

Теперь ви знаєте, як працює програмний РРО та які нововведення чекають на нас після прийняття законів №128-ІХ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій" та №129-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків" у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Залишилося розібратися, чи потрібен РРО для ФОПів та у які терміни слід його підключити. 

Хто та коли має почати використовувати РРО

Головна мета реформи – перевести на роботу з касовими апаратами фізичних осіб-підприємців 2-4 груп до 1 січня 2021 року.  Відмовитися від використання РРО зможуть лише ФОПи першої групи, річний обсяг доходу яких не перевищує 300 тис. грн.

Звісно, є ряд винятків та досить тривалий перехідний період. Наразі передбачено сценарій впровадження РРО, який складається з трьох етапів:

1. Платники єдиного податку 2-4 груп з обсягом річного доходу до 1 млн грн можуть не підключати касові апарати до 1 жовтня 2020 року. Це стосується усіх випадків, крім продажу технічно складних товарів, медичних виробів, ліків та надання платних послуг у сфері здоров'я.

2. З 1 жовтня 2020 року до 1 січня 2021 року перелік єдинників, що мають підключити РРО для послуг та товарів розширюється. До нього додаються ті, хто перевищив мільйонний обсяг доходу та підприємства,  що займаються:

 • роздрібною реалізацією вживаних товарів у магазинах;
 • торгівлею через інтернет;
 • бізнесом у сфері громадського харчування (ресторани, кафе, заклади швидкого обслуговування та інші варіанти, що не зазначені у статті 9 закону про РРО);
 • продажем туристичних послуг (туроператори та турагентства); 
 • утриманням готелів та різних закладів тимчасового розміщення; 
 • продажем текстилю (крім реалізації на ринках за готівку), а також приладдя та деталей до автотранспорту згідно з переліком, затвердженим КМУ. 

3. Третій етап передбачає перехід усіх ФОПів-єдинників 2-4 груп на використання РРО до січня 2021 року.

Серед інших змін, які стосуються розрахункових операцій,  слід зазначити те, що з 2021 року ліміт доходу єдинників другої групи зросте з 1,5 до 2,5 млн гривень. Крім того, з 20 жовтня 2019 року платниками єдиного податку 1-3 груп більше не можуть бути компанії, що займаються технічним обслуговуванням телекомунікаційних мереж, наданням послуг мобільного та фіксованого телефонного зв'язку, а також іншими видами діяльності, що вказані у пункті 291.5.1 Податкового кодексу України.

 Як бачите, у законах є багато винятків та нюансів. Тому остаточно зрозуміти, чи потрібен РРО для вашого бізнесу, можна ознайомившись з повним текстом законопроектів чи проконсультувавшись з юристом. А зараз давайте поговоримо про те, до чого взагалі приведуть ці зміни. 

Для чого українцям потрібні електронні чеки та закон про РРО

Прийняті закони мають сприяти підвищенню рівня податкової культури та захисту прав споживачів. Реформа дасть можливість: 

 • Вивести готівкові розрахунки з тіньового обігу та збільшити обсяг податкових надходжень. 
 • Захистити легальний бізнес від недобросовісної конкуренції за рахунок створення однакових умов для всіх гравців. 
 • Покращити ефективність державного контролю за розрахунковими операціями та податкове адміністрування. 
 • Економити час та гроші, а також позбутися паперової тяганини шляхом використання програмних РРО. 
 • Зменшити кількість "сірого" товару завдяки впровадженню обов'язкового обліку. Це захистить споживачів від придбання контрабанди та позицій, що не були призначені та сертифіковані для нашого ринку. 
 • Створити механізм контролю видачі чеків та виявлення порушень у вигляді кешбеку для покупців. Це буде стимулювати їх вимагати та перевіряти розрахункові документи. 

Отже, можна зробити висновок, що реформа по-своєму вигідна для усіх суб'єктів ринку та сприятиме економічному зростанню. До того ж Президент підписав указ про дворічний мораторій на перевірки ФОПів та пом'якшення відповідальності за порушення порядку подання звітності. Це зробить перехід більш комфортним. 

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам розібратися в основних питаннях щодо використання РРО та нових законів. Щоб отримувати більше корисної інформації та не пропустити важливі новини, підпишіться на наші оновлення. До зустрічі у блозі РемОнлайн!

comments powered by Disqus